Nawigacja

Bibuła

Jednym z celów twórców stanu wojennego było pozbawienie społeczeństwa dostępu do niezależnych informacji. Odpowiedzią był masowy rozwój podziemnej prasy.

Pierwsze numery niezależnych gazetek ukazały się w różnych częściach kraju już 14 grudnia 1981 r. Wkrótce ukazywały się setki tytułów, wychodzących w nakładach od kilkuset sztuk do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Wydawały je struktury „Solidarności”, innych ugrupowań podziemnych, rozmaite środowiska (lekarze, naukowcy różnych specjalności, uczniowie, studenci itd.). Największą liczbą numerów wydanych w podziemiu może się poszczycić „Z Dnia na Dzień”, organ dolnośląskiego Regionalnego Komitetu Strajkowego, ukazało się ich aż 394!

Bibliografia sporządzona przez Bibliotekę Narodową zawiera informacje o 4338 tytułach „bibuły” (a i tak nie jest to pełny spis tytułów), wydanych w latach 1976–1989

„Bibułę” powielano w najróżniejszy sposób. Dominowały najróżniejszej maści powielacze (białkowe, spirytusowe i in.), popularne „ramki”, z czasem upowszechnił się także druk offsetowy. Opis różnych technik drukarskich sporządził Romuald Lazarowicz.

W internecie dostępne są niektóre pisma podziemne w formie skanów:

„Tygodnik Wojenny” na stronie Stowarzyszenia Wolnego Słowa

„Robotnik” na stronie Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Przykładowe pisma Solidarności Walczącej na poświęconej jej stronie

Najbogatsze archiwum różnych tytułów na stronie Stowarzyszenia „Pokolenie”

do góry